تبلیغات
پایتخت علم و دانش - شرکتهای برتر
شنبه 5 دی 1388

شرکتهای برتر

   نوشته شده توسط: آرتین ترشیزی    نوع مطلب :سرگرمی ،

فوربس معرفی كرد

 

مشهورترین شركت‌های جهان

 

اگر ارتباط روشنی بین كسب و كار اصولی و دقیق و محبوبیت مردمی وجود داشته باشد، شركت تویوتا ملكه آن در بهار امسال محسوب می‌شود.

 

 

 

 

در آخرین مطالعه‌ای كه یك مركز تحقیقاتی در نیویورك به نام «موسسه شهرت» انجام داده است، این خودروساز ژاپنی رتبه نخست را در فهرست 600شركت از بزرگترین شركت‌های مشهور جهان، به خود اختصاص داده است. در سال گذشته و سال 2006 شركت تویوتا رتبه ششم را به خود اختصاص داده بود. یك تازه‌وارد قابل توجه در فهرست امسال توانسته است رتبه دوم را به خود اختصاص دهد كه البته تعجب چندانی هم ندارد؛ چون این شركت گوگل است.

اگرچه این شركت رسانه‌ای تاسیس شده در كالیفرنیا، رتبه دوم را به لحاظ شهرت و اعتبار به دست آورده است، اما در فهرست 150 شركت بزرگ آمریكا رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و پس از آن شركت‌های جانسون اندجانسون و كرفت فودز جای گرفته‌اند. در سطح جهان شركت‌های آیكیا از سوئد و فررو از ایتالیا به لحاظ شهرت و اعتبار به ترتیب رتبه‌های سوم و چهارم را كسب كرده‌اند.

مدیرعامل شركت جانسون اندجانسون، به نام ویلیام ولدون گفته است محصولات مصرفی موفق این شركت به رهبر شجاع آن وابسته است. موسسه شهرت رتبه پنجم جهان را به شركت جانسون اندجانسون به لحاظ شهرت و اعتبار اختصاص داده است. با توجه به آنكه این شركت در سال گذشته رتبه سی‌وپنجم را به خود اختصاص داده بود، جهش آن بسیار قابل توجه است. ویلیام ولدون گفته است: «من انتظار دارم رهبران اقتصادی، در عین حال كه كسب و كار خود را رشد می‌دهند، ما را به روش رشد خود نیز مفتخر كنند و باعث شوند به آن افتخار كنیم، این شخصیت یك رهبر واقعی است.»

كن پاول، مدیرعامل شركت جنرال‌میلز كه رتبه چهارم در آمریكا و رتبه یازدهم را در سطح جهان به خود اختصاص داده است، می‌گوید: «ما همچنان به مسیر خود در راه اعتمادسازی به نام تجاری‌مان ادامه می‌دهیم و این كار را با دقت به سایر اولویت‌های مصرف‌كننده از جمله ابداعات در محصول، مزیت‌های سلامت و بهداشت و ثبات در فرآیندهای تولید انجام می‌دهیم. حفظ بالاترین استانداردها در زمینه اخلاقیات و تمامیت محصولات، بخشی از این اعتمادسازی است.»

بیشترین جهش در شهرت و اعتمادسازی نسبت به سال گذشته توسط شركت‌های پی‌كی‌ان اورلن (انرژی) از لهستان، ساسول (مواد خام) از آفریقای جنوبی و بانك دولتی هندوستان محقق شد. از سوی دیگر بنا بر رتبه‌بندی موسسه شهرت شركت‌های نوكیا و سامسونگ بیشترین افت را به لحاظ شهرت تجربه كردند.

یكی از موسسان موسسه شهرت به نام چارلز فومبران گفته است پوشش خبری مثبت شركت پی‌كی‌ان ادرلن و تلاش آن برای گسترش خود چنان موجب شكوفایی و درخشش تصویر این شركت در اذهان عمومی شده است كه تداعی‌كننده بزرگترین شركت نفتی اروپای مركزی شده است. موفقیتی مشابه نیز در مورد بانك هندوستان مشاهده می‌شود. رشد سریع این بانك در فضایی كه بی‌اعتمادی عمومی مصرف‌كنندگان سرتاسر جهان نسبت به سیستم‌های بانكداری موج می‌زد، موفقیتی بزرگ برای این بانك محسوب می‌شود.در سال 2006، موسسه شهرت برای اولین بار فهرست سالانه خود را از معتبرترین و مشهورترین شركت‌های جهان منتشر كرد. در مطالعه امسال این موسسه طی ماه‌های فوریه و مارس از 60000نفر نظرسنجی به عمل آورد. بیش از 150000 رتبه‌بندی جداگانه از شركت‌ها برای مقایسه بیش از 1000شركت در 27 كشور جهان مورد بررسی قرار گرفت. افرادی كه از آنها نظرسنجی شد، تنها در مورد شركت‌های كشور خودشان حق رای داشتند.

یك سیستم مقایسه استاندارد برای تعیین رتبه كلی سلامت 600 شركت بزرگ جهان مورد استفاده قرار گرفت كه اساس آن یك سیستم بررسی درآمد سالانه و تولید ناخالص داخلی بود.

اگر این فهرست صرفا بر اساس بالاترین درآمد سالانه تنظیم می‌شد، ایالات‌متحده نمی‌توانست جای چندانی در این فهرست داشته باشد. اكنون 150شركت آمریكایی در فهرست وجود دارد. به علاوه 40شركت ژاپنی، 35شركت چینی و 35شركت انگلیسی، 30شركت فرانسوی و 30شركت آلمانی و 20شركت روسی نیز در این فهرست به چشم می‌خورند.

مجموع نمره شاخص هر شركت در سطح جهان بر اساس آنچه كه موسسه شهرت آن را هفت جنبه شهرت نامیده به دست آمده است. این هفت جنبه به این شرح‌اند: محصولات و خدمات، نوآوری، محیط كار، شهروندی، حاكمیت، رهبری و كارآیی. در این میان تاثیرگذارترین جنبه‌ها محصولات و خدمات و شهروندی است.

در این مطالعه شركت‌های بسیار موفق به لحاظ اعتبار و شهرت نمره شاخص بالاتر از 80 را به خود اختصاص داده‌اند. میانگین جهانی در این زمینه نمره 2/64 بوده است. بر اساس این مطالعه، نظر عموم مردم مبنی بر این است كه تولیدكنندگان محصولات مصرفی، كامپیوتر و لوازم برقی نمره شاخص بالاتر از میانگین جهانی داشته باشند. نتایج بررسی نشان‌دهنده ارتقای نسبی این بخش‌های مصرفی است و حاكی از آن است كه فضای عملیاتی مطلوبی برای شركت‌های مربوط به این بخش‌ها وجود دارد.

فهرست 600 شركت مشهور جهان به 24 صنعت تقسیم شده است.

بر اساس شهرت، محصولات مصرفی بالاترین رتبه را در ابعاد داخلی و بین‌المللی به خود اختصاص داده‌اند و نمره شاخص 75/72 گرفته‌اند. صنعت انرژی با نمره شاخص 45/51 بدترین شهرت و اعتبار را در ایالات‌متحده به خود اختصاص داده‌اند. این در شرایطی است كه شركت‌های مخابراتی با نمره شاخص 18/56 بدترین اعتبار و شهرت را در میان مصرف‌كنندگان سرتاسر جهان برای خود كسب كرده‌اند.

رتبه: یك

نام شركت: تویوتا

صنعت: نیرو محركه

كشور: ژاپن

نمره شاخص: 53/86

این شركت دست‌اندركار طراحی، تولید و فروش خودرو، كامیون و لوازم جانبی آن در سرتاسر جهان است. به علاوه تامین‌كننده امور مالی مربوط به خودروها، لیزینگ خودرو و تجهیزات و سایر خدمات مالی است.  

 

رتبه: دو

نام شركت: گوگل

صنعت: اطلاعات و رسانه

كشور: ایالات متحده

نمره شاخص: 23/85

این شركت تامین‌كننده آگهی‌های هدفمند و راه‌حل‌هایی برای جست‌وجوی اینترنتی در سرتاسر جهان است. به علاوه راه حل‌هایی برای جست‌وجو در شبكه‌های داخلی از طریق تجهیزات جست‌وجو ارائه می‌دهد.         

 

رتبه: سه

نام شركت: آیكیا

صنعت: خرده‌فروشی - عمومی

 كشور: سوئد نمره شاخص: 14/84 این شركت بزرگ فروشنده لوازم منزل و سایر چیزهای مربوط به خانه است. 270 فروشگاه وسیع در 35 كشور جهان باعث شده است كمتر كسی آن را نشناسد.    

 

رتبه: چهار

نام شركت: فررو

صنعت: غذا و تنباكو

كشور: ایتالیا

نمره شاخص: 59/83

این شركت یكی از بزرگترین تولیدكنندگان شكلات در جهان است. شكلات‌هایی به نام راجر و محصول اصلی این شركت را كه تلفیقی است از شكلات و مغز فندق به نام نوتلا اكثر مردم می‌شناسند.  

 

رتبه: پنج

 نام شركت: جانسون اندجانسون

صنعت: محصولات مصرفی

كشور: ایالات متحده

نمره شاخص: 48/83

این یك شركت املاك است كه دست‌اندركار تحقیق و توسعه، تولید و فروش محصولات مربوط به زمینه بهداشتی شده است. این شركت تمركز خود را بر محصولات مربوط به بهداشت و سلامت انسان معطوف كرده است.       

 

رتبه: شش

نام شركت: گروه تاتا

صنعت: مجتمع صنعتی

كشور: هندوستان

نمره شاخص: 84/82

این بزرگترین مجتمع صنعتی هندوستان بیش از 90 شركت را در هفت زمینه اصلی كسب و كار اداره می‌كند: مواد شیمیایی، فناوری ارتباطات و اطلاعات، محصولات مصرفی، انرژی، مهندسی، مواد و خدمات. 

 

رتبه: هفت

نام شركت: كرفت فودز

صنعت: غذا و تنباكو

كشور: ایالات متحده

نمره شاخص: 79/82

این شركت از طریق شركت‌های تابعه‌اش غذاهای بسته‌بندی شده و نوشیدنی‌ها را در سرتاسر جهان تولید می‌كند و البته بازاریابی محصولات خود را نیز بر عهده دارد. 

 

رتبه: هشت

نام شركت: نوو نوردیسك

صنعت: داروسازی

كشور: دانمارك

نمره شاخص: 28/82

این شركت یك شركت بهداشتی است كه به كار كشف، توسعه، تولید و بازاریابی محصولات دارویی اشتغال دارد. این شركت در دو زمینه فعالیت می‌كند. دیابت و داروهای زیستی.     

 

رتبه: نه

نام شركت: گروه بیمبو

صنعت: غذا و تنباكو

كشور: مكزیك

نمره شاخص: 75/81

شركت بیمبو و شركت‌های تابعه آن دست‌اندركار تولید، توزیع و فروش نان، كلوچه، كیك، آبنبات، شكلات، تنقلات، پفك و غذاهای فرآوری شده است.           

 

رتبه: ده

نام شركت: میگروس

صنعت: خرده‌فروشی - غذا

كشور: سوییس

نمره شاخص: 54/81

این شركت متشكل از 10 شركت منطقه‌ای است و 18 عملیات كارخانه‌ای تولید غذا و نوشیدنی را تحت اداره خود دارد. این شركت خرده‌فروش شماره یك و بزرگترین كارفرما در سوئیس است.      

 

 

فهرست مشهورترین شرکت های جهان


foot complaints
شنبه 25 شهریور 1396 04:33 قبل از ظهر
Appreciation to my father who told me about this weblog, this blog is truly remarkable.
Lucile
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:12 بعد از ظهر
It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this brilliant blog!
I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to brand new updates and will talk about this website with
my Facebook group. Chat soon!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 06:51 بعد از ظهر
It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:52 بعد از ظهر
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر